Video Galeri

Geleceğe Ait Teknoloji Harikası 10 Araç

Teknoloji Harikası 10 Araç

Avustralya’nın Adelaide Üniversitesi’nden bir öğrenci ekibi tarafından tasarlanan ve inşa edilen EDWARD, tamamen elektrikli bir bisiklettir aynı zamanda diwheel olarak da bilinir. Bilim kurgu dünyasından ulaşım gibi görünse de, araç tamamen çalışır durumda ve şaşırtıcı bir hassasiyetle kontrol edilebiliyor. Düzenli dik sürüş tamamen mümkün olsa da, kullanıcılar isterlerse aracı baş aşağı da sürebilirler. EDWARD ekibi , tersine çevrilmiş bir sürüşün kontrol edilmesinin, birleşik bir salınım ve ters çevirme kontrol cihazının kullanılmasıyla mümkün olduğunu açıklıyor.

Araç bir joystick ile sürülür ve ayrıca dokunmatik ekran tabanlı bir kontrol paneli de vardır. Sürücünün güvenliği, düşmelerini önleyen beş noktalı yarış koşum takımı ile sağlanır. Öyle görünüyor ki, EDWARD ilk başta eğlence parklarında gerçekten eğlenceli bir cazibe merkezi haline gelebilir. Bununla birlikte, aracın çok daha kullanışlı olduğunu kanıtlaması ve nihayetinde gelecekte çevre dostu, sessiz ve güvenli bir ulaşım aracı haline gelmesi mümkündür.

jetfoiler eFoil    motorlu bir sörf tahtasını hidrofoil ile birleştirerek su yüzeyinin hemen üzerinde havada asılı duran bir tahta oluşturur. eski kiteboard uzmanı don montague ve kai konseptlerindeki mühendislik ekibi tarafından oluşturulan yenilikçi anakartları, gelişmiş su sporları performansı için sessiz bir elektrik motoruyla donatılmıştır. ‘jetfoiler’ rahat bir tempoda su sporlarının heyecanını sunuyor.

Scewo’nun en dikkat çekici özelliği ise merdiven tırmanabilmesi. Tekerlekli sandalye kullananlar için büyük sorun teşkil eden merdivenler, Scewo için düz bir yüzeyden farksız. Kauçuk paletler, merdivenlerin güvenli ve kolay bir şekilde tırmanılmasını sağlıyor. Paletlerin geniş yapısı, spiral merdivenlerde bile sorunsuz bir şekilde tırmanmaya imkan veriyor. Merdiven modu’nun açılık kapanması için tek bir butona basmak yeterli.
Denge teknolojisi sayesinde hızlı bir şekilde manevra yapabilen Scewo, dinamik sürüşü ile engelleri kolayca aşıyor. Kullanıcı bir joystikle ya da vücut ağırlığını kullanarak sandalyesini kontrol edebiliyor.

Farklı kullanım modları
Sürüş modunun dışında Scewo’nun dört farklı kullanım modu daha bulunuyor. Merdiven modu merdivenleri çıkmayı sağlarken, güvenli mod ise kullanıcı sandalyeye çıkarken Scewo’nun sabit durmasını sağlıyor. Ayrıca hareket edilmediği zamanlarda da cihazın rahat bir sandalye olarak kullanılması için bu mod tercih ediliyor.

Yüksek mod, cihazın altındaki küçük tekerler ve paletleri kullanarak cihazın yükseltilmesine imkan veriyor. Böylece kullanıcı, çevresindeki kişilerin göz hizasında durabiliyor ya da yüksekteki yerlere yetişebiliyor. Son olarak palet modu, kaygan zeminlerde Scewo’nun rahat hareket edebilmesi, büyük engellerin üzerinden ya da dik yokuşlardan rahatça geçebilmesi için sürtünmeyi artırıyor. Böylece sandalye bir tank gibi engel tanımadan ilerleyebiliyor.

ARCA Space adlı özel bir uzay şirketinin geliştirdiği ArcaBoard, 272 beygir güç sağlayan 36 elektrik fanını bünyesinde barındırıyor. Geniş gövdeli kaykay, fanlar kullanıldığı için özel bir zemine ihtiyaç duymadan her yerde uçuş gerçekleştirilebiliyor. 110 kg ve altı ağırlıktaki kulanıcıları taşıyabilen board, entegre stabilizasyon sistemine sahip. Fakat bu sistem elbette devreden çıkarılabiliyor ve board’un üzerindeki kullanıcı tamamen özgürce kontrolü ele alabiliyor. Firmanın yeni yayınladığı videoda board’un manevra kabiliyetini daha detaylı olarak görmek mümkün.

En fazla altı dakika boyunca havada kalabilen cihazın 20 bin dolarlık fiyatı, şirketin birtakım iş ortaklıkları yapması vesilesiyle 5.000 dolar kadar ucuzlamış.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı