Kültür & Sanat

AKM’DE MART AYI

Türkiye’nin en yeni ve benzersiz sahne teknolojisine sahip Atatürk Kültür Merkezinde, Mart ayında sanatseverleri dopdolu bir program bekliyor.

AKM Tiyatro Salonunda, ‘Veda’, ‘Tamamla Bizi Ey Aşk’, ‘Aydınlıkevler’, ‘Seneye Bugün’, ‘Fareler ve İnsanlar’, ‘Bella Figura’, ‘Küheylan’ ve ‘Richard’ oyunları sahnelenirken, İstanbul Devlet Opera ve Balesi, ‘II. Mehmet’, ‘Don Giovanni’ ve ‘Faust’ operası ile ‘Giselle’ balesini sahneleyecek. İDSO’nun her cuma klasikleşen konserlerine ise dünyaca ünlü şefler ve sanatçılar konuk olmaya devam edecek. Sertap Erener ise sevilen şarkılarıyla AKM’de olacak.

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI DENİZBANK KONSERLERİ

1 MART- 20:00- TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, mart ayının ilk konserinde İspanyol ve Çek kültürünün klasik müzikteki sembolü haline gelmiş iki büyük besteciye yer verecek. İspanya’nın en ünlü bestecilerinden J. Rodrigo’nun, ülkesinin güçlü, yerel renklerini işlediği ve bu yüzden ‘Pastoral’ adını taşıyan Flüt Konçertosunu, orkestranın değerli üyesi Bülent Evcil yorumlayacak. Ardından Çek ulusal müziğinin en büyük temsilcisi A. Dvořák’ın özlemle döndüğü memleketinde, bir kır evinde bestelediği, kuş cıvıltılarıyla dolu ‘Sekizinci Senfonisi’ seslendirilecek. Orkestrayı Amerikalı şef Ryan McAdams yönetecek.

VEDA

1 MART- 20:30- AKM TİYATRO SALONU

Ayşe Kulin’in sevilen eseri ‘Veda’, Nedim Saban’ın uyarlaması ve yönetimiyle 1 Mart’ta AKM Tiyatro Salonunda tiyatroseverlerle buluşacak. Ayşe Kulin’in Osmanlı’nın son maliye nazırı olan dedesi Ahmet Reşat’ı anlattığı otobiyografik roman, Kurtuluş Savaşı yılları ve Cumhuriyet’in kuruluşunu sımsıcak bir konak ve aşk hikâyesi olarak anlatıyor. Romanın tiyatro oyunu olarak uyarlanmış halinde, başrollerde usta tiyatro sanatçısı Nevra Serezli ve Leyla Feray sahnede yer alacak.

TAMAMLA BİZİ EY AŞK- ALİ POYRAZOĞLU TİYATROSU

2 MART- 20:00- AKM TİYATRO SALONU

Ali Poyrazoğlu’nun kaleme aldığı ve Güneş Berberoğlu ile Melih Erener’in de rol aldığı ‘Tamamla Bizi Ey Aşk’ isimli interaktif güldürüde, ilişkiler mizahi bir dille ele alınıyor. Evlilik terapisi alanında uzmanlaşmış bir çiftin hikayesi üzerinden seyircilere ilişki ipuçları sunuluyor. Oyun, 2 Mart’ta saat 20:00’de AKM Tiyatro Salonunda izleyiciyle buluşacak.

II.MEHMET- İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ

2 MART- 16:00- 6 MART- 20.00 ve 27 MART- 20.00 AKM TİYATRO SALONU

İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konan, 24 Şubat’ta prömiyeri gerçekleştirilen, G.Rossini’nin ünlü eseri ‘II Mehmet’ (Maometto II), 2-6-27 Mart tarihlerinde Türk Telekom Opera Salonunda izleyiciyle buluşmaya devam edecek. Osmanlı İmparatorluğu’nun yedinci padişahı Fatih Sultan Mehmet’in aşk hikayesini konu alan ve 34 yıl aradan sonra ilk kez AKM’de kendi dilinde, İtalyanca olarak seslendirilen eserin başrollerini, Burak Bilgili, Zafer Erdaş (II.Mehmet), Dilruba Bilgi ve Gülbin Günay (Anna) paylaşıyor.

LA NOSTALGIA- AYKUT YILMAZ- KAHVE KONSERLERİ

2 MART-11.00- TÜRK TELEKOM OPERA SALONU ALT FUAYE

Tenor Aykut Yılmaz’ın yorumuyla 60’lar, 70’ler ve 80’lerin en bilinen hafızalara kazınmış şarkıları Kahve Konserlerinde dinleyicisiyle buluşacak. Sevgiliye, aileye, doğaya, hayata, sanata duyulan sevgiyi anlatan opera aryaları, müzikal tiyatro şarkıları, Lied’ler ve Türkçe şarkılardan oluşan nostalji yolculuğu 2 Mart Cumartesi günü saat.11.00’de dinleyicisiyle buluşuyor.

ANADOLU ATEŞİ

4 MART- 20:00- TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

Kaynağını Anadolu’nun binlerce yıllık mitolojik ve kültürel tarihinden alan Anadolu Ateşi, farklı yörelerden derlenmiş 3000 halk dansı figürü ve halk müziğini içinde barındıran özgün prodüksiyonu ile AKM Türk Telekom Opera Salonunda sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor. Mustafa Erdoğan imzasını taşıyan proje, Anadolu’nun binlerce yıllık kültür ve tarih mozaiğinin barışla harmanlanan ateşini tüm dünyaya tanıtmayı hedefliyor.

WINTERREISE- İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ- MDT İSTANBUL

5 MART- 20:00- AKM TİYATRO SALONU

Avusturyalı besteci Franz Schubert’in şan ve piyano için bestelediği, Alman şair Wilhelm Müller’in kaleme aldığı 24 parçalık şiir dizisi ‘Winterreise’ (Kış Yolculuğu), Modern Dans Topluluğu İstanbul’un yorumuyla sahneye taşınıyor. Şairin sevgilisinin başka birine âşık olduğunu fark etmesi ile başlayan dramatik bir yolculuğun anlatıldığı eserde; Deniz Özaydın, Evrim Akyay, Emre Karaca, Huri Murphy, İsmet Köroğlu, Mert Öztekin ve Tuğçe Göncü koreograf olarak yer alıyor. Eserin librettosu ve yönetimi Mert Öztekin’e ait.

AYDINLIKEVLER

5 MART- 20.30- TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

Yılmaz Erdoğan’ın 20 yıl aradan sonra kaleme aldığı tiyatro oyunu ‘Aydınlıkevler’ Türk Telekom Opera Salonunda tiyatroseverler ile buluşacak. Yönetmenliğini Serdar Biliş’in üstlediği oyunun başrollerinde Salih Bademci ve Demet Akbağ yer alıyor. Burak Dakak, Sinem Ünsal, Nebi Tolga Yılmaz, Sevda Baş, Barkın Sarp, Ömer Güneş, Zeynep Kiraz Tosun’un da rol aldığı ‘Aydınlıkevler’ 5 Mart Salı günü 20:30’da Türk Telekom Opera Salonunda tiyatroseverlerin karşısına çıkacak.

TÜRKÜ AKŞAMI- İSTANBUL DEVLET TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU

6 MART-19.00 AKM ÇOK AMAÇLI SALON

İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu, ‘Türkü Akşamı’ konseri 6 Mart saat 19.00’da, AKM Çok Amaçlı Salonda izleyicisiyle buluşacak. Konserde, Anadolu’nun çeşitli yörelerinden seçilmiş bir repertuar Nuray Tutuş ve Emirhan Kartal tarafından seslendirilecek.

DEVRAN- KIYAM- TASAVVUF İRFAN VE MEYDAN MEŞKLERİ TOPLULUĞU

7 MART- 20.00- AKM TİYATRO SALONU

Kadim kültürümüzden bizlere ulaşmış ve unutulmaya yüz tutmuş tasavvuf kültürünü, merasimlerini usûlüne ve erkânına uygun olarak icra eden Tasavvuf İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu, Postinişin Fatih Çıtlak’ın anlatımı ve Sanat Yönetmeni Yüce Gümüş’ün yönetimindeki ‘Devran- Kıyam’ ile 7 Mart 2024 Perşembe günü saat 20.00’de Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonunda izleyicilerle buluşacak.

GISELLE- İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ

7 MART- 20:00- 9 MART- 16.00- 13 MART-20.00- 20 MART- 20.00 ve 28 MART 20.00 TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

AKM Türk Telekom Opera Salonunda sezon başından itibaren büyük ilgiyle izlenen ‘Giselle’ balesi, 7-9-13-20-28 Mart tarihlerinde sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

Konusu Alman şairi Heinrich Heine’nin ‘Almanya Üzerine’ adlı kitabında anlattığı Wililer Efsanesi’nden alınan ‘Giselle’, Fransız besteci Adolphe Adam’ın (1803-1856) müzikleri üzerine Jean Coralli-Jules Perrot-Marius Petipa koreografisiyle balenin en önemli yapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. Kırsal yaşam biçimi ile olağan dışı dünyayı bir arada işleyen, aşkın yüceliği ve tutkunun vazgeçilmezliğini vurgulayan, doğaüstü öğelerle dolu olan ‘Giselle’ balesi, dans etmeyi çok seven, genç ve güzel, bir o kadar da utangaç Giselle adında bir köylü kızı ile kendisini ona ‘Loys’ adlı bir çiftçi olarak tanıtan ve Giselle’e delicesine âşık olan Kont Albrecht’in trajik ve romantik hikayesini konu alıyor.

YÖREDEN YÖREYE – İSTANBUL DEVLET MODERN FOLK MÜZİK TOPLULUĞU

7 MART- 19.00- ÇOK AMAÇLI SALON

İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu, Türkiye’nin çeşitli yörelerinde söylenen, yöresel etnik müzikleri çok sesli olarak sunacakları ‘Yöreden Yöreye’ konseri 7 Mart saat 19.00’da AKM Çok Amaçlı Salonda müzikseverlerle buluşacak. Bora Kayalar yönetimindeki konserin solistleri Serhan Çekem, Nuran Duygulu, Duygu Koçak Sezer, Menşule Palalı, Yüksel Dilibal ve Ayşe Engin.

YOLCA ‘MÜZİKLİ DERVİŞ MASALLARI’ TASAVVUF VE MEYDAN MEŞKLERİ TOPLULUĞU

8 MART- 19.00- ÇOK AMAÇLI SALON

Tasavvuf, İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu, Yolca ‘Müzikli Derviş Masalları’ oyunu ile Anadolu’nun zengin kültürünü ve bu toprağın büyüklerini merkeze alarak, izleyicilere hoş bir seda bırakacak hikayeleri ve müzikal yapısı ile 8 Mart Perşembe saat 19:00’da Atatürk Kültür Merkezi Çok Amaçlı Salonda izleyiciler ile buluşacak.

SENEYE BUGÜN- İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

8 MART- 20:00- 9 MART- 20.00 ve 10 MART- 15.00- AKM TİYATRO SALONU

İstanbul Devlet Tiyatrosu, Bernard Slade’in kaleme aldığı, tiyatro tarihinde yazılmış en güzel romantik komedi olarak anılan ‘Seneye Bugün’ oyununu sahneye taşıyor. Oyun 8- 9-10 Mart tarihlerinde AKM Tiyatro Salonunda seyirciyle buluşacak. Celal Kadri Kınoğlu’nun yönetimindeki oyunun başrolünde Gerçek Alnıaçık ve Celal Kadri Kınoğlu yer alıyor.

KADINLAR GÜNÜ KONSERİ- İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI DENİZBANK KONSERLERİ

8 MART- 20:00- TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Dünya Kadınlar Günü konserinde anneannesinden öğrenerek başladığı akordeon icrasını dünya çapında bir kariyere taşıyan Letonyalı akordeon sanatçısı Ksenija Sidorova’yı ağırlayacak. Sanatçı, Litvanyalı besteci Arturs Maskats’ın ‘Akordeon Konçertosu’nu yorumlayacak. Konserin ikinci bölümünde ise şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki orkestra, P. I. Tchaikovsky’nin eserlerine yer verilecek.

FRAUENLIEBE UND LEBEN VE DICHTERLIEBE- KAHVE KONSERLERİ

9 MART- 11.00- TÜRK TELEKOM OPERA SALONU ALT FUAYE

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Kahve Konserleri kapsamında Adelbert von Chamisso ve Heinrich Heine’nin yazdığı “Romantiklerin en romantiği” olarak tanımlanan Robert Schumann’ın bestelediği ‘Frauenliebe und leben’ (Op.42) ve ‘Dichterliebe’ (Op.48) eserlerini seslendirecek. Soprano Anna Sirel Y. Etyemez ve bariton Önay Günay’ın sahnede olacağı konserde, piyanist Efe Gerdanoğlu eserleri yorumlayacak.

SERTAB ERENER

10 MART- 20.00- TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

Türk müziğinin yıldız sanatçısı Sertab Erener, geçmişten günümüze sevilen şarkılarını 10 Mart saat 20.00’de Türk Telekom Opera Salonunda dinleyicisiyle buluşturacak.

ULUSAL MÜZİĞİMİZ ‘ULVİ CEMAL ERKİN’- İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ

12 MART- 20:00- AKM TİYATRO SALONU

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, ‘Ulusal Müziğimiz’ konser serisi kapsamında 12 Mart Salı günü saat 20.00’de AKM Tiyatro Salonunda Cumhuriyet Dönemi bestecisi Ulvi Cemal Erkin’in eserlerinden oluşan özel bir konsere imza atacak. Konserde, Kenan Dağaşan bas, Murat Erginol ve Bora Gökay keman, Verda Gül viyola, Burak Ayrançı viyolonsel ve Hüseyin Kaya piyano çalacaklar.

FILM ON THE STAGE

12 MART- 20:00- TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

12 Mart’ta Türk Telekom Opera Salonunda sahnelenecek olan ‘Film on the Stage’, sinema tarihinin unutulmaz yapıtlarının sahne uyarlamalarını seyircisi ile buluşturacak. Ersin Ayhan’ın yönettiği performansta, unutulmaz film şarkılarını Melis Kızılaslan, Zeynep Burcu Altınel ve Doruk Ören seslendirecek. Galip Emre’nin koreografisinde, seçkin dansçılar film sahnelerini canlandıracak.

İSTANBUL’DA RAMAZAN- GÜZEL SANATLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SANATÇILARI

13 MART- 21:00- AKM TİYATRO SALONU

İstanbul’daki güzel sanatlar koroları ve topluluklarının katılımıyla gerçekleşecek olan Ramazan ayına özel bu etkinlik, İstanbul türküleri, ilahiler, mehteran marşları, fasıl müzikleri ve halk dansları ile AKM Tiyatro Salonunda izleyicinin beğenisine sunulacak. Konserde Ömer Faruk Belviranlı, Halil Altıngöz, Ufuk Yürüç, Murat Irkılata, Dilek Türkan, Hamdiye Efeoğlu, Seher Çelik, Şennur Dinleyen sahnede solist olarak yer alacak.

İZAHLI MÜZİK SAATİ ‘BAYATİ’- CUMHURBAŞKANLIĞI KLASİK TÜRK MÜZİĞİ KOROSU

13 MART- 19.00- ÇOK AMAÇLI SALON

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, programında Bayâtî makamı konu ediliyor. Makama ait repertuarın önemli örneklerinin seslendirileceği etkinlik, Türk müziği öğrenenlere ve musiki meraklılarına uygulama imkânı sağlayacak. Sadece icraya yönelik olarak değil, konu edilen eserler ve bestekârları hakkında kültürel bilgilerin de aktarılacağı etkinlik, Türk müziği öğrenen genç ses ve saz sanatçılarının da katılımıyla interaktif bir atölye olacak. Programın anlatıcısı Hüseyin Kıyak, yönetmeni ise M. Hulusi Yücebıyık olacak.

DON GIOVANNI- İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ

14 MART- 20:00 ve 16 MART- 16:00- TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

İstanbul Devlet Opera ve Balesinin sahneleyeceği, Wolfgang Amadeus Mozart’ın bestelediği ‘Don Giovanni’ operası, 14-16 Mart tarihlerinde AKM Türk Telekom Opera Salonunda izleyiciyle buluşuyor. Dahi librettist Lorenzo Da Ponte’nin kaleme aldığı librettosu ile kara komedi olarak nitelendirilen opera; insan doğasının en iyisinin ve en kötüsünün sergilendiği, ruhsal ve dünyevi arzuların, komedi ve trajedinin Mozart’ın dehası ile birleşmesinden doğdu. Aytaç Manizade’nin sahneye koyduğu eserde İDOB Orkestrasını İbrahim Yazıcı yönetiyor. Dekor tasarımı Efter Tunç, kostüm tasarımı Serdar Başbuğ, ışık tasarımı Kemal Yiğitcan imzalı. Eserin koro şefi ise Volkan Akkoç

SEGAH KAR- İSTANBUL DEVLET TÜRK MÜZİĞİ TOPLULUĞU

14 MART – 19.00- AKM ÇOK AMAÇLI SALON

İstanbul Devlet Türk Müzik Topluluğu tarafından icra edilecek ve Selim Güle’nin yönetimindeki ‘Segâh Kar’ konseri, 14 Mart 2024 Perşembe saat 19.00’da Atatürk Kültür Merkezi Çok Amaçlı Salonda dinleyiciyle buluşacak.

FARELER VE İNSANLAR- İZMİR DEVLET TİYATROSU

15 MART- 20:30- 16 MART- 20.30 ve 17 MART- 15.00- AKM TİYATRO SALONU

İzmir Devlet Tiyatrosu tarafından sahneye konacak olan, John Steinbeck’in ünlü eseri ‘Fareler ve İnsanlar’ 15-16-17 Mart tarihlerinde AKM Tiyatro Salonunda seyirciyle buluşacak. Yazarın insan doğasını derinlemesine ele aldığı bu tiyatro deneyimi, iki zıt karakter olan George ve Lennie’nin hayatlarından kesitler sunuyor. Gökhan Kocaoğlu yönetimindeki oyunda, Arif Yavuz, Umut Kolburan, Cemalettin Çekmece, Mustafa Turan sahnede yer alacak.

TÜRK BESTECİLERİ- KAHVE KONSERLERİ

16 MART- 11.00- TÜRK TELEKOM OPERA SALONU ALT FUAYE

AKM’nin gelenekselleşen Kahve Konserleri serisinin 16 Mart programında, anlatımlı keman-piyano konserinde üç kuşak Türk bestecilerin eserlerinden oluşan 30 dakikalık bir seçki sunulacak. Kemanda Erman Türkdili, piyanoda Elif Gökçe Türkdili yer alacak.

ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 109. YILINDA MEHTER KONSERİ- İSTANBUL TARİHİ TÜRK MÜZİĞİ TOPLULUĞU

18 MART- 21:00- AKM TİYATRO SALONU

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehter bölümü Mehterbaşı Şükrü Alkan şefliğinde Çanakkale Zaferinin 109. yılında bu toprakları vatan yapmak için canını vermiş bütün şehitlerimizi anarken, aynı zamanda Ramazan ayını da kapsayan marşlar, kahramanlık türküleri ve ilahilerle 18 Mart saat 21.00’de AKM Tiyatro Salonunda izleyicilerle buluşacak.

SİHİRLİ LAMBA- AİLE VE ÇOCUK

19 MART- 13.00 VE 15.00- 20 MART- 13.00 VE 15.00- AKM ÇOK AMAÇLI SALON

Danimarkalı yazar Andersen’in ‘Parmak Kız’ adlı hikayesi ve ‘Alaeddin’in Sihirli Lambası’nı harmanlayan ve uyarlayan ‘Sihirli Lamba’ öyküsünden uyarlanan oyun, 19-20 Mart’ta AKM Çok Amaçlı Salonda minik izleyicisiyle buluşacak. Oyun, Hacivat’ın Karagöz’den sihirli olduğunu bilmediği bir lambayı temizlemesini istemesi ile başlayan serüveni konu alıyor.

ÇANAKKALE ZAFERİ KONSERİ- İSTANBUL DEVLET TÜRK MÜZİĞİ TOPLULUĞU

21 MART- 19.00- ÇOK AMAÇLI SALON

İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu tarafından icra edilecek Ferruh Yarkın yönetiminde gerçekleşecek ‘Çanakkale Zaferi Konseri’ 21 Mart’ta AKM Çok Amaçlı Salonda dinleyicisiyle buluşacak.

FAUST- İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ

21 MART- 20.00- 23 MART- 16:00- TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından, Gounod’un başyapıtı ‘Faust’ 21-23 Mart tarihlerinde AKM Türk Telekom Opera Salonunda sahnelenecek. Alman yazar J. W. Goethe’nin aynı adlı eserinden uyarlanan, Fransız besteci Charles-François Gounod’un başyapıtı ‘Faust’ operasının librettosu, Jules Paul Barbier ile Michel Florentin Carré’ye ait.

BELLA FIGURA- İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

22 MART- 20.30- 23 MART- 20.30- AKM TİYATRO SALONU

İstanbul Devlet Tiyatrosu, Yasmina Reza’nın kaleme aldığı ‘Bella Figura’ adlı oyununu 22 ve 23 Mart saat 20.30’da AKM Tiyatro Salonunda sahneleyecek. Sevgilisi (Andrea) ile kaçamak yapmak için lüks bir restorana gelen adam (Boris), karısının en yakın arkadaşının (Françoises) kayınvalidesine (Yvonne) arabayla çarpar. Böylece Boris ve Andrea kendilerini Yvonne’un yaş günü için biraraya gelen diğer aileyle geçirmek zorunda kaldıkları sıkıntılı bir gecenin içinde bulurlar. Rejisörlüğünü Hakan Çimenser’in yaptığı oyunun, oyuncu kadrosunda Ebru Şatıroğlu, Eray Cezayirlioğlu, Aral Seskir, Ebru Kaymakçı, Gönen Aykaç ve Evrim Feyza Geboloğlu yer alıyor.

RICHARD

24 MART- 15:00- TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

Okan Bayülgen’in yazıp yönettiği ‘Richard’ oyunu 24 Mart 2024 saat 15.00’de AKM Türk Telekom Opera Salonunda sanatseverlerle buluşacak. Bayülgen, Shakespeare’in Richard’ı hikâyeleştirmesini tartışmaya açıyor. Yabancı olmayı, yalnızlaşmayı, vahşileşmeyi tartışırken hayali bir tiyatro kumpanyası Shakespeare’in III. Richard’ını tekrar oynuyor.

SUZNAK RAHMİ BEY ŞEHZADE SEYFEDDİN EFENDİ VE HASİB DEDE ANISINA- CUMHURBAŞKANLIĞI KLASİK TÜRK MÜZİĞİ KOROSU

24 MART- 11:30- AKM TİYATRO SALONU

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, mart konserini, üç büyük bestekârın anılarına ithaf ediyor. Konserin ilk bölümünü, Türk musikisi tarihinin kadim makamlarından Sûznâk oluşturuyor. Solist Aynur Ezgi Yüksel’in, neoklasik dönem eserleriyle sahne alacağı konserin saz eserleri bölümünde, doğumunun 150. yılında Sultan Abdülaziz’in en küçük oğlu Şehzade Seyfeddin Efendi’nin ve doğumunun 125. yılında Hasib Dede’nin eserleri seslendirilecek. Mehmet Güntekin’in yönetimindeki koro, konserin son bölümünde, 100. ölüm yıldönümü anısına, Türk musikisinin en büyük şarkı bestekârlarından Rahmi Bey’e ait eserleri icra edecek.

KÜHEYLAN

24 MART-20.00- AKM TİYATRO SALONU

Amadeus’un oyun yazarı Peter Shaffer’ın gerçek bir olaydan esinlenerek kurgulayıp kaleme aldığı, Broadway’de 1200 kez sahnelenen Tony ödüllü başyapıtı ‘Küheylan’, Barış Erdenk rejisi ile sahnelecek. Başrollerini Kerem Alışık, Emir Özden, Hatice Aslan, Devrim Nas, Açelya Devrim Yılhan ve Gizem Katmer’in üstlendiği oyun, 24 Mart’ta AKM Tiyatro Salonunda seyirciyle buluşacak. ‘Küheylan’, tutkularının esiri olup gerçekleştirdiği korkunç bir olaydan ötürü hastaneye yatırılan 17 yaşındaki Alan Strang (Emir Özden) ile onu analiz eden ve iyileştirmeye çalışan psikiyatrist Martin Dysart’ın (Kerem Alışık) hikayesini konu alıyor.

ACCADEMIA BIZANTINA
26 MART- 20.00- TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

Accademia Bizantina, 26 Mart saat 20.00’de Türk Telekom Opera Salonunda, İstanbul Atatürk Kültür Merkezinde 40. Yıldönümünü kutluyor. Grammy adaylığı ve birçok prestijli ödül sahibi olan barok müzik grubu, klavsen sanatçısı Ottavio Dantone’nin liderliğindeki performanslarıyla dikkat çekiyor.

İRFANİ TÜRKÜLER- İSTANBUL DEVLET TÜRK HALK MÜZİĞİ KOROSU
26 MART- 21.00- AKM TİYATRO SALONU

İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu, Uğur Kaya’nın şefliğinde gerçekleşecek ‘İrfani Türküler’ dinletisi 26 Mart’ta AKM Tiyatro Salonunda izleyiciyle buluşacak.

RAMAZAN AYI TASAVVUF KONSERİ- İSTANBUL DEVLET TÜRK MÜZİĞİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA TOPLULUĞU

27 MART- 21.00 AKM TİYATRO SALONU

İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu tarafından, ilahi, nefes, suğul ve kaside gibi tasavvufi eserlerin icra edileceği ‘Ramazan Ayı Tasavvuf Konseri’ 27 Mart saat 21.00’de AKM Tiyatro Salonunda izleyiciyle buluşacak.

GALA KONSER İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ

30 MART- 20.00- TÜRK TELEKOM OPERA SALONU

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, ‘Giuseppe Verdi & Richard Wagner’ Gala Konseri’nde sanatseverle buluşacak. İtalyan operasının babası olarak bilinen Giuseppe Verdi ve Alman opera literatürünün en büyük bestecisi olarak anılan Richard Wagner’in tezatlıkları ve ortak noktalarının buluştuğu konserde, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nı Şef İbrahim Yazıcı yönetiyor. Koro Şefi ise Paolo Villa. Solistler; Caner Akgün, Caner Akın, Göktuğ Alpaşar, Aylin Ateş, Sevim Ateş, Perihan N. Artan, N.Işık Belen, Nesrin Gönüldağ, Önay Günay, Yoel Keşap, Otilia İpek, Şebnem Ağrıdağ Kışlalı, Efe Kışlalı, Nurdan Küçükekmekçi, Anıl Önder, Bahadır Özkoca, Ufuk Toker bu özel konser için sahnede olacak.

‘SÜS’ SERGİSİ- 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜNE İTHAFEN

8-31 MART 2024- AKM GALERİ

AKM Galeride 8-31 Mart 2024 tarihleri arasında düzenlenecek olan ‘Süs’ başlıklı sergi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak hazırlandı. Sergi, kadınların toplum içindeki rolüne, kimliklerini oluşturma süreçlerine ve ataerkil normlara meydan okuyan emekçi kadınların mücadelesine odaklanarak, kadın çehresindeki anlam boyutunu ele alıyor. Farklı sanat disiplinlerinden eserlerin yer aldığı sergi, kadın ve erkek arasındaki dengeye, kadının toplumdaki yerine ve kadın kavramının farklı açılardan ele alınmasına odaklanarak şaşırtıcı bir deneyim sunmayı amaçlıyor.

RENKLİ RENKSİZ FOTOĞRAF SERGİSİ- AYŞEGÜL EKİN ODABAŞI

21 ŞUBAT- 4 MART 2024- AKM ÇOK AMAÇLI SALON

İstanbul’un ruhunu, renklerin ve siyah-beyazın kontrastı aracılığıyla keşfetmeye davet eden ‘Renkli Renksiz’ adlı fotoğraf sergisi, sanatçı Ayşegül Ekin Odabaşı’nın özgün bakış açısıyla 21 Şubat-4 Mart 2024 tarihleri arasında AKM Çok Amaçlı Salonda sanatseverlerle buluşuyor. Sergi, İstanbul’un pek de göz önünde olmayan mekanlarında yaşayan insanların hayatlarından ilham alarak, renkli ve renksiz dünyaların iç içe geçtiği özgün bir serüven sunuyor.

Fotoğraflar için https://we.tl/t-Lt3ucs1IL9

Video için https://we.tl/t-pjJkHEA35s

Detaylı bilgi için www.akmistanbul.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı