Ekonomi

KARTEPE’DEN DÜNYAYA EŞME AYVASI

KARTEPE EŞME AYVASI, 11 ÜLKEDE AĞIZLARI TATLANDIRACAK

KARTEPE EŞME AYVASI, 11 ÜLKEDE AĞIZLARI TATLANDIRACAK

Kartepenin marka ürünlerinden olan Eşme Ayvası’nın hasadına başlandı.

Tadı ve ince kabuğu ile ön plana çıkan Eşme ayvası ihraç edileceği 11 ülkede ağızları tatlandıracak. Ayva üreticileriyle bir araya gelen Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman ““Bu yıl hasat çok güzel ama emek olmadan, yemek olmuyor. Ayvaların toplanması da emek ve zaman alıyor” açıklamasında bulundu.

KARTEPE’NİN MARKASI

Titizlikle toplanan Eşme Ayvası tadı, ince kabuklu olması ile vatandaşlar tarafından tercih edilirken, tezgahlarda yerini almaya başladı. Bölgeye gelen mevsimlik tarım işçileri bahçelerdeki ayvaları toplamaya başladı. Üreticilerin kuraklığa rağmen büyük çabayla yetiştirdikleri ayvalar, sınırları aşarak farklı ülkelerdeki insanların da ağızlarını tatlandıracak. Çiftiler tarafından toplatılan ayvalar Fransa, Almanya, Ukrayna başta olmak üzere 11 ülkeye ihraç ediliyor.

EŞME AYVASI,,
EŞME AYVASI,,

ALIN TERİ SOFRALARI SÜSLÜYOR

Eşme ayva üreticilerini ayva bahçelerinde ziyaret eden Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman “Allah’ın lütfu güzellikte bir ilçe Kartepemiz. Doğal güzellikleri ayrı, toprakları ayrı verimli. Her yıl Eylül sonu Ekim başı Eşmeli çiftçilerimiz ayva hasadına başlıyorlar. İşi mutfağında görmek için buradayım. Bu emeğin hikayesi. Tohumunu toprakla buluşturduğumuz bir ürünün meyvesini toplamak, bunu kademe kademe evrelerden geçirip, hiç tanımadığınız insanların sofrasına sunmak, hatta yurtdışında insanların yediğini bilmek gurur verici. Eşme ayvası Kartepemizin dünyaya açılan bir markası. Alın teri ile sofraya ulaşıyor” dedi.

EŞME-AYVASI ..
EŞME-AYVASI ..

KOOPERATİFLEŞİN, BİRLİK OLUN

Kartepe’de sadece ayvanın olmadığını belirten Başkan Kocaman “Kiraz, ceviz, armut, kivi, hurma da verimli topraklarımızda yetişiyor. Bizim ayvamız çok özel bir ayvadır. Sindirimi çok kolaydır. Ayva cezeryenizi de hemşehrilerimizle buluşturuyoruz. Ayvanın coğrafi işaretleme süreci devam ediyor. Üreticilerimiz, çiftçilerimiz birlik olsunlar, kooperatifleşsinler, biz de imkanlarımız ölçüsünde tüm üreticilerimize destek olalım. Eşme ayvamız kurumsal kimlik de kazansın üretimi arttıralım. Bölgemizde tarımsal ekonomik gelişmeyi, büyümeyi hep birlikte sağlayalım.” açıklamasında bulundu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı