Güncel

Korona salgını nedeniyle turizmde hangi ülke ne yaptı

Korona virüs salgınının en ağır darbeyi vurduğu seyahat endüstrisi için hangi ülke ne yaptı.

Kısa adı TÜRSAB olan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, hazırladığı “Covid 19 sürecinde Türkiye ve dünya turizmi değerlendirmesi” raporunda korona virüs salgını nedeniyle turizm için hangj ülkenin ne yaptığı derlenmiş. 41 sayfalık raporun “Avrupa Ülkelerinin Turizm Sektörüne COVID-19 Destekleri” başlıklı bölümünde şu bilgiler yer alıyor:

ALMANYA

Kredi Desteği:

Almanya’daki seyahat acentaları için yüzde 100’ü devlet garantili olarak Kalkınma Bankası’ndan 10 yıl vadeli kredi desteği sağlanmaktadır. 50’den az çalışana sahip olan şirketler için sağlanan kredi üst sınırı 500 bin Euro iken 50’den fazla çalışana sahip şirketler için 800 bin Euro’dur.

Hibe Desteği:

Alman hükümeti tüm küçük ölçekli işletmeleri ve serbest meslek çalışanları için toplamda 50 Milyar Euro’luk hibe destek paketi açıkladı. Bu hibe paketinden seyahat acentaları da faydalanabiliyor. Bu çerçevede;

– 5 kişiye kadar çalışanı olan seyahat acentaları 3 ay boyunca 9 bin Euro

– 10 kişiye kadar çalışanı olan seyahat acentaları ise 3 ay boyunca 15 bin Euro hibe desteği sağlandı.

Federal Almanya Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Temmuz 2020 başlarında ise turizm sektörü için 25 milyar Euro’luk bir destek paketi hazırladığını açıkladı. Ağustos ayı sonlarına dek destekten yararlanmak için 40 bin başvurunun alındığı ve 700 milyon Euro yardım verildiği ifade edilmektedir. Ekonomi ve Enerji Bakanlığı yardımın süresini 2020 yılı sonuna dek uzatmayı planlamaktadır.

Almanya’da ayrıca zor durumda olan Avrupa seyahat pazarının en büyük tur operatörü konumundaki TUI’ye Almanya’da hükümeti tarafından iki parti halinde 3 milyar Euro’ya yakın malidestek ve kredisağlanmıştır. Tüm budesteklere karşın TUI’nin zordurumda oluşu tartışmalara yol açarken, muhalefet Federal Hükümetin TUI’ye yüzde 9’a kadar ortak olma hakkı olduğundan yola çıkarak TUI’nin kısmen kamulaştırılmasını talep etmektedir.

Kupon Uygulaması:

Tüketicilerin seyahat iptal talebine karşı seyahat acentaları ve tur operatörleri para iadesi yerine sonraki dönemde değerlendirmek üzere devlet garantili tatil kuponu verme önerisi getirildi. Bu öneri Alman Hükümeti tarafında kabul görse de Avrupa Birliği para iadesi isteyen tüketicilere iade yapılması gerektiği yönünde görüş açıkladı.

Mevcut durumda 8 Mart 2020 tarihinden önce gerçekleştirilmiş rezervasyonlarda kupon almayı kabul eden tüketicilere kupon verilebilirken para iadesi noktasındaki talepleri acentaların yerine getirmesi gerekmektedir. DRV yaz tatili iptali durumunda bu iptallere ilişkin para iadelerinin kesintili bir şekilde tüketicilere yapılacağı yönünde de görüş bildirmektedir.

14 Haziran 2020 tarihinden sonraki seyahatler için tüketici iptal talebinde bulunduğu taktirde, Federal Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın Covid-19 salgını nedeniyle açıkladığı seyahat uyarısı bu tarihe kadar geçerli olduğundan mevcut prosedür gereği iptal için öngörülen bedeli ödemek zorundadır.

İTALYA

Hükümetin açıkladığı tedbirler kapsamında tüm sektör çalışanlarının maaşının yüzde 80’inin ödenmesine ilişkin istihdam paketi desteği oluşturuldu. Bununla birlikte serbest meslek sahibi çalışanlarla mevsimlik olarak çalışanlara Mart ayında 600 Euro’luk ödeme yapıldı.

Mayıs ayında açıklanan ve turizm sektörünü de kapsayan istihdam destek paketinin toplam büyüklüğü ise 25,6 milyar Euro oldu.https://kentimtv.com/pandemiye-iliskin-onemli-bilgiler-paylasildi/ Turizm sektörüne sağlanan destekler arasında iç turizmin canlandırılması amacıyla düşük gelirli ailelere ülke içindeki seyahatlerde kullanılmak üzere 500 Euro’luk tatil çeki verilmesi de bulunuyor.

Ayrıca otellere vergi indirimi yapılması ve sosyal mesafe kuralına uygun düzenleme yapan işletmelere 2 milyar Euro’luk yardım sağlanması da sağlanan destekler arasında yer alıyor. Bununla birlikte havacılık endüstrisinin ve Alitalia’nın uğradığı zarar için 500 milyon Euro’luk bir fon oluşturuldu.

FRANSA

Fransa şirketler ve çalışanlar için sınırsız bütçe desteği vaadinde bulunurken seyahat ve turizm şirketleri için ilk etapta 2 milyar Euro’luk dayanışma fonu kuruldu. Hükümet, Korona virüsü nedeniyle kapalı olan işletmeler için 45 milyar Euro’lukpaket oluştururken bu paketin 8,5 milyar Euro’luk kısmı kısa çalışma ödeneğine ayrılmıştır.

Kısa çalışma ödeneği kapsamında çalışanlara brüt maaşlarının yüzde 70’i ödenmektedir. Asgari ücret veya daha düşük ücretli çalışanlar ise maaşlarının tamamını alması sağlanmıştır. Fransız Hükümeti, finansal sistemi korumak için bankaları kapsayan 300 milyar Euro’ya varan bir garanti sistemi getirilmiştir.

Fransa 15 Mayıs 2020 tarihinde 18 Milyar Euro büyüklüğünde bir “Turizm Destek Paketi” açıklamıştır. Fransız Hükümeti söz konusu desteklerin yanı sıra kamu ve özel sektör temsilcileri ile Atout France yetkililerinden oluşan bir turizm komisyonu da oluşturmuştur.

AVUSTURYA

Avusturya’da Tarım, Bölgeler ve Turizm Bakanlığı, Covid-19 salgını dolayısıyla turizm sektörüne yönelik ilk destek paketini, 6 Mart 2020 tarihinde açıklamıştır. Bu paket daha çok Avusturya Otel ve Turizm Bankası üzerinden kredi desteğini içermektedir.

Buna göre yaklaşık 1,6 milyar Euro’luk bir destek bütçesi ayrıldığı açıklanmıştır. Avusturya hükümeti ayrıca tüm ticari işletmelere yönelik olarak Covid-19 krizini aşmak amacıyla 2 milyar Euro’luk bir destek fonu oluşturmuştur.

İSPANYA

İspanya hükümeti 17 Mart 2020’de korona virüsün ekonomik etkilerine karşı 200 milyar Euro’luk paket açıklamıştır. Bu paketin 117 milyar Euro’luk kısmı kamuya ayrılırken 83 milyar Euro’luk bölümü krizden etkilenen şirketler ve işçiler için ayrılmıştır.

Korona sebebiyle18 Haziran tarihinde açıklanan turizm sektörüne ilişkin destek paketinin boyutu ise 4,2 milyar Euro olmuştur. Bu destek paketinin 2,5 milyar Euro’luk kısmını sektöre sağlanacak olan krediler oluştururken dijitalleşme ve sürdürülebilirlikle rekabeti teşvik için 850 Milyon Euro, İspanya Havalimanları İşletmeleri’ne (AENA) 756 milyon Euro’luk teşvik verilmiştir.

PORTEKİZ

Portekiz hükümeti, Korona virüs pandemi ‘sinin ilk döneminde işverenlerin sigorta yükünün yüzde 70’ini karşılarken, çalışanların maaşının 3’te 2’sini karşılayan istihdam destekleri uygulamıştır.

Turizm sektörüne özel olarak restoran işletmelerine yönelik toplam büyüklüğü 600 milyon Euro’luk kredi paketi oluşturulurken seyahat acentaları ve etkinlik organizasyonu yapan şirketlere yönelik 200 milyon Euro toplam büyüklüğe sahip kredi paketi sağlanmıştır.

Otellere açılan kredi kanalının büyüklüğü ise 900 milyon Euro olmuştur. Turismo de Portugal çatısı altında ise zor durumdaki küçük ölçekli işletmeler için 60 milyon Euro ’luk kredi paketi açıklanmıştır.

RUSYA

Rus Hükümeti, “Nakit İadesi” olarak nitelendirilen bir programla iç turizmi destekleme kararı almıştır. Alınan karar çerçevesinde ülke içinde 25 bin Ruble’nin (2 bin 477 TL) üzerinde tur satın alan vatandaşlara, 5 Bin Ruble nakit iadesi verilmektedir.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın

https://www.tursab.org.tr/apps//Files/Content/6ad52b35-1dd2-41c2-9f1c-c24cc19e7a63.pdf

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı