Turizm

Maraş’ın açılması hükümet krizine neden oldu

Maraş’ın açılması hükümet krizine neden oldu koalisyon bozuldu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar’ın Ankara’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesinden sonra Maraş bölgesinin ziyaretlere açıldığını açıklaması üzerine koalisyon hükümetinin ortağı Halkın Partisi (HP) gece yarısı yaptığı açıklama ile hükümetten ayrıldı.

Hükümet ortağı Halkın Partisi Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Yenal Senin, yaptığı açıklamada, “Hükümetin bozulma sebebi Ersin Tatar’dır” dedi.

Senin açıklamasında, “Partimiz hükümette bulunduğumuz bu dönemde sorumlulukla hareket etmiş, üzerine düşeni yapmıştır. Dış politikayla doğrudan ilgili olarak yetkili kılınan Dışişleri Bakanlığı ve Maraş açılımının mimarı olan Kudret Özersay devre dışı bırakılmıştır” dedi.

“HP Parti Meclisi, hükümetten çekilme kararı aldı. Yeni hükümete kuruluna kadar sorumluluk bilinciyle hareket edeceğiz” diyen HP Genel Başkanı Senin, “Maraş konusunda uluslararası hukuka ayrı hareket etmeden, seçim sonrasına planlı bir şekilde görüş bildirmiştik” HP’nin bugün yapılan açılımı destekleyen bir tutumu vardır. Bizim tutumuz 2015 yılından beri bellidir. Mevcut durum seçime müdahale olarak düşünülebilir ancak devlet bütünlüğünün bozulması bizim için önemlidir” dedi.

Yenal Senin KKTC Başbakanı Ersin Tatar’a tepki göstererek, “Tatar, herhangi bir bilgiyi hükümet ortağına vermemiştir. Özersay telefonla sorduğunda da bilgi vermemiştir. Bu tutarsızlık ve hükümetin bozulma sebebi Ersin Tatar’dır” ifadelerini kullandı.

Ersin: Ülke yararına bir karar değil

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Halkın Partisi’nin hükümetten çekilmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Tatar, ” HP’nin bu kararına rağmen anayasal süreç işleyecek, hükümetimiz görev başında olmaya devem edecektir. Herkes müsterih olsun. Pazar günü Cumhurbaşkanlığı seçimimizi yapacak ve yeni, parlak bir geleceğe doğru emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz. Ulusal Birlik Partisi Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında diğer koalisyon seçeneklerini de erken seçimi de gündemine alacak ve halkımız için en doğru kararı verecektir. HP’nin Maraş’ın tarihi bir kararla Türkiye’nin de tam desteği ile açıldığı gün hükümetten çekilme kararı alması bize göre ülke yararına doğru bir karar değildir.

Maraş bu ülkenin zenginliği, Maraş bu ülkenin vizyonu olacaktır. Buna engel olacak her eylem halkımızın vicdanında sorgulanacaktır. Bizim beklentimiz bu meselenin milli bir mesele olarak görülmesidir. Bizim beklentimiz, hangi partiden olursak olalım Perşembe günü Maraş’ta buluşmak ve birlikte Maraş’ta yürümektir” diye konuştu.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı